Tortilla de Arroz

Har du ris över och inte vet vad du ska göra med det? Förutom att äta upp det såklart så kan du göra något lite annorlunda. ☺️

Av lite Left Over-ris gjorde jag denna Ris Tortillan idag. Blev jättegod! Perfekt att äta som en lättare lunch ihop med till exempel lite gröngrejer och nån god yoghurtsdressing till. 😋👍🏽

Här är receptet…

Ingredienser, ca 4 portioner

• ca 5 dl färdigkokt ris

• 1 liten gul lök

• 1 liten morot

• 1 vitlöksklyfta

• 1 paket bacon

• ca 1 dl hackad färsk persilja

• en bunt/ ca halv kruka basilika

• svartpeppar

• 1/2 tsk stark paprikapulver alt. Mild

• ca 1/2 tsk vitlökspulver

• 1 tsk oregano

• 1 nypa salt

• ca 1/2 dl frysta gröna ärtor

• 3 ägg (har två ägg på bild men tillsatte ett ägg extra.)

Gör såhär;

1. Hacka gul lök, fräs i stekpanna med lite olja till mjuk och genomskinlig.

2. Hacka bacon, lägg i pannan och bryn med löken till lagom gyllenbrun stekyta.

3. Skala och riv morot. Grovhacka vitlök. Blanda ner i pannan och stek nån minut. Dra stekpannan från plattan och rör ner hackad persilja och basilika. (Spara lite persilja till servering!)

4. Blanda samman ris med ”bacon-röran”, kryddor, ägg och ärtor.

5. Häll över allt i varm oljad panna igen och platta till allt. Stek på låg-medelvärme med lock på, ca 4-5 min och vänd sedan.

Enklast att vända på tortillan utan att den går sönder är med hjälp av locket. Ha alltså locket på och vänd upp och ner på pannan så att tortillan hamnar på locket. Låt sedan tortillan glida ner i pannan igen och fortsätt steka med lock på, 4-5 min även på andra sidan.

6. Lägg upp tortillan på en tallrik och servera t.ex med lite tomater, paprika, avokado, gröna salladsblad, mozzarella och/eller nån god dressing, dip, chilisås eller majonäs. 👍🏽

Supergott! 😋

Smaklig Måltid!

♥️

Kram, Carolina

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s