Spaghetti med Stekta Kantareller i krämig Tryffeldoftande sås. 

Stekta kantareller med strimlad lök, vitlök och lite gröna ärtor i för att piffa upp med lite färg. En påse Dipmix från Gårdschips med smak av Kantareller som medföljde senaste Smakbox Inspiration fick göra sitt ihop med en burk osötad kondenserad mjölk som jag hittade i skafferiet. Lite timjan, en skvätt tryffelolja, i med spaghetti och blanda ihop. Färskriven parmesanost över och några extra droppar tryffelolja. En smak av skogen. Vår middag i söndags. Mums!

Här är receptet…




Ingredienser:

• Spaghetti till 4 personer

• ca 1 liter färska kantareller, grovhackade/ delade i mindre bitar 

• 1 gul lök, strimlad 

• 1/2 Solo vitlök

• ca 1 dl frysta gröna ärtor

• 1 burk osötad kondenserad mjölk

• 1 påse Kantarell Dipmix från Gårdschips 

• Örtsalt

• Vit Tryffelolja 

Gör såhär;
1. Gör rent kantarellerna och grovhacka/ dela dem i mindre bitar.

2. Strimla gul löken, grovhacka vitlöken och stek i smör och olja tills löken blir mjuk. 

3. Tillsätt ärtor och kantarellerna och stek tills vattnet från kantarellerna försvinner nästan helt. 



4. Blanda sedan ihop en burk kondenserad mjölk med kantarell Dipmix påsen och släng därefter i stekpannan med de stekta kantarellerna. 

5. Krydda med en nypa torkad timjan och tillsätt lite tryffelolja, ungefär 1 tesked. Smaka av med salt/örtsalt.



6. Häll i nykokt spaghetti i stekpannan, blanda ihop med såsen och servera med färskriven parmesan. Ringla gärna lite extra tryffelolja över. ✨👌🏽

Smaklig Måltid!

😋🍴

Kram, Carolina.

❤️

En kommentar Lägg till din

  1. Lily skriver:

    Omg! ännu en maträtt som jag lägger i min ”to do” lista 👌🏽😋

    Gillad av 1 person

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s